reklama

Potrebujeme mediálnu výchovu?

Telesná, výtvarná, občianska, hudobná...Takéto výchovy si zo školských lavíc pamätá každý z nás. Ale...mediálna ? Ďalšia zbytočnosť v rozvrhu stredoškolákov? Podľa mňa nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nemyslite si, nejde tu o to, že keď sa ja venujem štúdiu médií, tak chcem, aby aj decká z gympla, obchodnej, či stredných odborných škôl vedeli vymenovať teórie médií. Konkurencie v odbore už máme aj tak dosť, ďalšiu naozaj nepotrebujeme. Ale je pravda, že odkedy sa venujem masmediálnym štúdiám, vnímam to, čo sa na nás z médií valí, oveľa kritickejšie. Áno, ešte stále si v pohode zapnem nízkorozpočtový brak. Viem sa však naň pozrieť aj z iného uhla pohľadu a neabsorbujem do seba bezmyšlienkovite všetok odpad z televíznej obrazovky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavný dôvod, prečo súhlasím so zavedením výučby mediálnej výchovy na stredných školách, je moc médií. Nenápadná a zákerná, ktorú si v mnohých prípadoch ani neuvedomujeme. Každý sa sťažuje, že dnešná mládež trávi veľa času pri televízii a na internete. Nasilu ich odtiaľ asi neodtrhnete, tak čo tak skúsiť im vysvetliť, ako to v pozadí všetko naozaj funguje, ako nimi médiá manipulujú a v konečnom dôsledku ich pre svoje potreby oberajú o drahocenný čas? Mladým treba vysvetliť, že hviezdy, ktoré obdivujú v talentových šou, nevznikli za pár týždňov, čo ich sledujú na televíznej obrazovke, ale na svojom úspechu museli predtým pár rokov tvrdo pracovať. Treba im povedať, že dnešné seriály a reality show nie sú skutočným odrazom reality. Pochopiteľne, nemám na to žiadne dôkazy, ale neverím, že relácie typu ,,10 ľudí pokope v jednom priestore´´ nie sú značne manipulované z produkcie. Alebo si myslíte, že to, čo tam tí ľudia dokazujú, je normálne a spontánne správanie? Mládež by mala vedieť, že ľudia v týchto šou sú zámerne vybrané extrémne typy, v mnohých prípadoch s nízkym inteligenčným kvocientom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa záväznej pedagogickej dokumentácie majú stredné školy povinne začleniť mediálnu výchovu do obsahu vzdelávania. Podľa výskumu z roku 2012, ktorý uskutočnilo Centrum mediálnej gramotnosti, ktoré pôsobí pri Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, však školy nezaradili mediálnu výchovu do vzdelávacieho programu v dostatočnej miere. Chápem, že nie je jednoduché prinútiť študentov učiť sa ďalší predmet, keď už sa tak či tak musia nabifliť mnoho iných vecí, ktoré často na druhý deň aj tak zabudnú. Ak však smiem byť taká trúfalá, navrhovala by som, aby učitelia s aprobáciou na výučbu mediálnej výchovy viedli túto hodinu formou komunikácie žiaka s vyučujúcim. Pedagóg by prostredníctvom diskusie mohol zistiť, aké typy programov žiaci sledujú v televízii a na aké stránky klikajú na internete. Následne by im na reálnych príkladoch vysvetlil nástrahy médií. Na takejto hodine by žiaci mohli tiež prebrať kauzy, ktoré práve rezonujú v médiách. Lebo častokrát sa stáva, že počas sedenia nad knihami ani neregistrujú, čo sa okolo nich deje. A potom sa z nich stanú inteligentní mladí ľudia, ktorí však nevidia súvislosti a sú ľahko manipulovateľní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neviem, či je takáto forma výučby v praxi reálne využiteľná, alebo či ju niektorí učitelia už dávno nepraktizujú, myslím si však, že stojí za vyskúšanie. Ja od mediálnej výchovy neočakávam, že by mala deti prinútiť sledovať politické diskusie, nudné dokumenty, či relácie venujúce sa závažným spoločenským témam. Nech si pokojne sledujú v médiách čo chcú, vo svojom veku sa ešte nepotrebujú tváriť za každú cenu intelektuálne a vážne. Ide len o to, aby dokázali v tom, čo im médiá servírujú, rozoznať to dobré a to zlé, pravdivé a klamlivé. Ak zistia, že to negatívne prevláda, možno sa sami odtrhnú od obrazoviek a pôjdu radšej von. Kto vie...

Lenka Májiková

Lenka Májiková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dievča, ktoré vám chce niečo povedať. Mám svoj názor a viem ho vyjadriť. Môže sa vám páčiť alebo nepáčiť, nikdy však nie je správny alebo nesprávny. Je len môj... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu